Jdi na obsah Jdi na menu
 


Okres Praha-západ

Okres Praha-západ je nejmenším okresem Středočeského kraje (580 km2). Vzhledem k vysokému počtu obyvatel (131 tisíc) patří k nejhustěji osídleným okresům.
Okres není  významný svým průmyslem, spíše slouží jako rekreační zázemí Prahy.
Do okresu zasahuje území Chráněné krajinné oblasti Český kras - vápencové území se zachovanými společenstvy teplomilných dubových a dubohabrových lesů s mnoha druhy rostlin a živočichů jinde vyhubených nebo silně ohrožených. Součástí Českého krasu je národní přírodní památka Černé rokle. Druhou národní přírodní památkou na území okresu je Medník – rozsáhlý lesní komplex s přirozenou skladbou flory v kaňonu Sázavy.
Od reformy veřejné správy (2003) je v okrese 1 správní obvod obce s rozšířenou působností (Černošice) členící se na 6 správních obvodů obcí s pověřeným obecním úřadem (Černošice, Roztoky, Hostivice, Mníšek pod Brdy, Jílové u Prahy, Jesenice).
V současné době náleží do okresu Praha-západ 79 obcí. Z celkového počtu obcí má 9 přiznán statut města (Roztoky 7,9 tis. obyvatel, Hostivice, Černošice 6,6 tis. obyvatel, Mníšek pod Brdy, Rudná, Jílové u Prahy, Dobřichovice, Libčice nad Vltavou, Řevnice) a 2 obce byly stanoveny městysem.

(informace převzaty z Wikipedie).

Mapka okresu v rámci České republiky

okres_praha-zapad.png

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvky

Přehled obcí

11. 11. 2015