Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pro zájemce o včelaření

Než začnete včelařit

Zájemce o včelaření by měl kontaktovat některého místního včelaře a informovat se o možnostech chovu včel. V oblasti bez snůškového zázemí, nebo převčelených, vám včelaření radost nepřinese, ani v případě, že vám nejde o vysoké výnosy medu.
Pro hledání informací můžete využít kontakty na Základní organizace z tohoto webu, nebo se poptat, každý na vsi zná nějakého včelaře.

Výběr stanoviště je velmi důležitý. Mělo by být v závětří a v blízkosti vodního zdroje.
Výhodou je les, sady nebo pravidelně osévané plochy nektarodárných rostlin. Pokud máte takové stanoviště na svém pozemku, máte z poloviny vyhráno. V opačném případě je třeba jednat s majiteli vhodných pozemků. Také je třeba zohlednit chemicky ošetřované zemědělské plochy a podle možnosti se jim vyhnout.

Před přivezením a usazením včelstev je třeba nahlásit stanoviště na obecní úřad. Jde hlavně o to, aby při chemickém ošetřování zemědělských kultur byla ze strany zemědělce učiněna opatření proti poškození včelstev. Vzor takového hlášení můžete nalézt například na stránce http://www.vcelari-mnisek.estranky.cz/

Registrace chovatele v Českomoravské společnosti chovatelů vám umožní mimo jiné i získávat dotace na opylení hmyzosnubných kultur.

Včelstva přivezená z jiné oblasti musí být vybavena veterinárním atestem. Samozřejmě není přípustné přepravovat včely z oblastí  zamořených některou z karanténních chorob.